Mobilne Pawilony Laboratoryjne

Funkcjonalność, bezpieczeństwo i optymalizacja kosztów.

Mobilny pawilon laboratoryjny to funkcjonalne i wygodne rozwiązanie, które z jednej strony pozwala zoptymalizować koszty utrzymania infrastruktury laboratoryjnej, a z drugiej strony daje możliwość wykorzystania go w dowolnym miejscu. Wymagane jest spełnienie zaledwie dwóch warunków –  dostęp do standardowych mediów oraz powierzchnia, na której może zostać postawiony pawilon. Wymiary pawilonu pozwalają na jednorazowe przetransportowanie go samochodem ciężarowym w wybrane miejsce. Dzięki temu możliwe jest ustawienie całej konstrukcji jednego dnia, bez konieczności wykonywania dodatkowych prac montażowych. Po ulokowaniu pawilonu wystarczy podłączyć wszelkie potrzebne media oraz wyposażyć go w sprzęt laboratoryjny.

Rozmieszczenie pomieszczeń w pawilonie zaprojektowane zostało z myślą o potrzebach diagnostów laboratoryjnych, zapewniając komfort i bezpieczeństwo wymiany poszczególnych zespołów.

Całość podzielona jest na dwie główne części:
Część brudna – miejsce, w którym przyjmowane są próbki oraz wykonywana jest izolacja materiału genetycznego;
Część czysta – w której diagności amplifikują gotowy izolat oraz przeprowadzana jest reakcja real-time PCR.

Dzięki wyodrębnieniu tych dwóch części całość prac przebiega w najwyższych standardach bezpiecznej pracy diagnostów oraz osób transportujących i odbierających próbki.

W części brudnej, czyli tej, która wymaga wyjątkowego zabezpieczenia, zaprojektowane zostały dwie niezależne śluzy dla swobodnego przemieszczania się zespołu. Śluzą czystą można przedostać się do pomieszczenia izolacji, z którego wychodzi się wyłącznie śluzą brudną połączoną dalej bezpośrednio z łazienką. Dzięki temu przygotowany zespół diagnostów rozpoczyna pracę wchodząc do pomieszczenia izolacji bezpiecznym korytarzem, a po zakończonej pracy wychodzi mając możliwość natychmiastowego skorzystania z łazienki i dalej wydostaje się już przez bezpieczną szatnię. We wszystkich tych pomieszczeniach znajdują się lampy UV, zlokalizowane na suficie. Zapewnia to natychmiastową dekontaminację całej przestrzeni pracy. Znakomitym udogodnieniem jest także, zlokalizowana w części brudnej, schładzarka na odpady medyczne. Diagności usuwają wszystkie potencjalnie zanieczyszczone odpady w schładzarce, a ich usunięcie przez odpowiednie służby medyczne odbywa się z zewnątrz pawilonu. Takie rozwiązanie jest możliwe dzięki dodatkowym drzwiom pozwalającym dostać się bezpośrednio do schładzarki, bez konieczności wejścia do środka pomieszczeń. Pomiędzy pomieszczeniem izolacji i amplifikacji (część czysta) znajduje się szuflada podawcza, w której w bezpieczny sposób przekazywane są gotowe izolaty przeznaczone do dalszej części prac laboratoryjnych. Wspomniana część czysta, oprócz pomieszczenia amplifikacji, posiada także wyodrębniony magazynek co pozwala na przechowanie potrzebnych materiałów.

Na video produktowym prezentujemy dokładny układ pomieszczeń i schemat prac w laboratorium kontenerowym.